PROPORCJE - dotyczą wielkości różnych elementów w stosunku do siebie. Jest to harmonia kształtów.
<= drewniany manekin służy jako pomoc do rysowania prawidłowych proporcji człowieka
Rysunek autorstwa Leonarda da Vinci upowszechniony przez niego około roku 1490 stworzony ołówkiem i atramentem na papierze, przedstawia figurę nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną w okrąg i kwadrat.
'
Biały dom w nocy - Vincent van Gogh
Elementy na obrazie są proporcjonalne - czyli wszystkie wielkości są odpowiednie - jak w rzeczywistości np. okno, budynek, roślinność i ludzie mają prawidłową wielkość. KONTRAST - jest wtedy kiedy elementy są od siebie zupełnie inne, (rozmawialiśmy o tym na początku roku). Kontrast form polega na połączeniu kontrastowych elementów np. kształtów ostrych i zaokrąglonych, wielkości małe i duże, faktury gładka z chropowatą.
Starożytni Grecy i Rzymianie tworzyli malowidła w drewnie, na ścianach (tzw. freski) i naczyniach.
Cechy malarstwa:
dążyli do wiernego ukazania świata, z przestrzenią i głębią
przedstawiali krajobrazy, rośliny, zwierzęta, budowle i wzory, sceny wojenne z udziałem ludzi
przedmioty codziennego użytku były bogato zdobione, bo cenili sobie wygodę życia, rozrywki i piękno
naczynia malowano substancją, która po wypaleniu stawała się czarna (czasem zamalowywali tło - był to naczynia czerwonofigurowe - tzn. że postacie miały czerwony kolor, lub czarnofigurowe - wtedy postacie były czarne).
Tworzenie z natury polega na ukazywaniu rzeczywistości w dziele sztuki na postawie obserwacji otoczenia. Te umiejętności są miarą talentu artysty.
Tematem odwzorowania rzeczywistości może być portret, martwa natura czy pejzaż.
Aby osiągnąć wysoki poziom takich umiejętności trzeba dużo ćwiczyć.
Zaczynamy od szkicu kompozycji, całego elementu względem kartki następnie dorysowując detale lub granice silnego kontrastu światłocienia.
W odwzorowaniu rzeczywistości potrzebna jest również wiedza na temat budowy, proporcji i kształtu oraz znajomość elementów abecadła plastycznego.
Dzisiejsi artyści nie skupiają się tak bardzo na odwzorowaniu rzeczywistości a jest tworem jej przekształcenia.
Francisco de Zurbaran "Martwa natura z cytrynami, pomarańczami i różą"
Johannes Vermeer „Dziewczyna z perłą”
Julian Fałat "Pejzaż zimowy z rzeką i ptakiem"
Zadanie: potrzebujecie: kartkę z bloku (najlepiej techniczny), ołówki najlepiej o 3 twardościach np. HB,2B,6B, gumkę i linijkę (najlepiej długą 30cm) Wykonaj portret w technice ołówka zaczynając pracę od podziału kartki wg schematu: pamiętaj musisz mieć dobrze naostrzone ołówki!